Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie dla pacjentów z zaburzeniami rytmu serca

materiały organizatora
Centrum Kongresowe, Kielce
Centrum Kongresowe, Kielce Piotr Kawiorski
26 marca br. o godz. 10.00 w Audytorium w Hotelu Kongresowym w Kielcach odbędzie się spotkanie z prof. dr hab. Marianną Janion, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie kardiologii. Spotkanie będzie dotyczyło zaburzeń rytmu serca, terapii i życia z wszczepionym stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem.

Organizatorem spotkania jest Świętokrzyskie Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przy wsparciu Akademii Edukacyjnej Medtronic. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

W Polsce w 2009 roku wszczepiono łącznie prawie 35 000i urządzeń kardiologicznych (stymulatorów, kardiowerterów-defibrylatorów oraz stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów z funkcją resynchronizującą).

Prof. dr hab. Marianna Janion podkreśla: „W województwie świętokrzyskim w latach 1993 – 2011 wszczepiono ok. 10 000 stymulatorów. Wraz ze wzrostem liczby pacjentów, u których wszczepiane są urządzenia kardiologiczne, rośnie zapotrzebowanie na informację i edukację pacjentów, którzy na początku mają obawy dotyczące jakości życia ze stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem. Chcemy pacjentom wyjść naprzeciw, stąd nasze spotkanie”.

Zaburzenia rytmu serca są odczuwane jako kołatanie, skurcze dodatkowe, zwolnienie albo chwilowe przerwanie pracy serca. Pacjenci często odczuwają dyskomfort. W wyniku zaburzeń rytmu serca może też dojść do nagłego zatrzymania akcji serca, wówczas na ratunek szansę mają tylko ci, którzy otrzymają pomoc w ciągu kilku pierwszych minut.

Zgodnie z wytycznymi międzynarodowych towarzystw kardiologicznych wszczepienie kardiowertera-defibrylatora lub stymulatora jest jedną z najskuteczniejszych metod zalecaną w zapobieganiu groźnym następstwom arytmii w tym zatrzymaniu akcji serca.

Zadaniem wszczepianych urządzeń jest przywrócenie właściwego rytmu serca oraz zapobieganie nagłej śmierci sercowej. Wszczepia się je w ramach prewencji wtórnej u osób, które przeżyły epizod nagłego zatrzymania akcji serca oraz w prewencji pierwotnej u pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka.

Zabieg wszczepienia stymulatora serca trwa ok. godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora zajmuje ok. dwóch godzin i przeprowadza się go na początku w znieczuleniu miejscowym, a potem w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Pacjent przebywa w szpitalu po zabiegu 2-4 doby. Potem stopniowo może wracać do normalnej aktywności.

Wszczepienie urządzenia nie ogranicza codziennego życia. Pacjent musi tylko przestrzegać określonych zasad, w tym unikać silnego pola elektrycznego. Może, a nawet powinien uprawiać sport, ale umiarkowany, nie ekstremalnie ciężki, najlepiej o jednostajnym natężeniu i niewymagający zbyt obszernych ruchów ramion.

Szczegółowe informacje dotyczące codziennego życia po wszczepieniu, w tym w pracy, w domu w trakcie obsługi urządzeń domowych oraz podczas prowadzenia samochodu specjaliści kardiolodzy ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii będą przekazywać w trakcie spotkania.

Więcej informacji na temat tematyki zaburzeń rytmu serca można znaleźć na stronie: www.dobre-serce.pl

Spotkanie odbędzie się w sobotę 26 marca 2011 o godz. 10.00 w Audytorium w Hotelu Kongresowym przy alei Solidarności 34 w Kielcach.

Program spotkania

"Wszczepione urządzenie stymulator lub kardiowerter — i co dalej?"

Zasady udzielania pierwszej pomocy - jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia i podjąć skuteczne zabiegi reanimacyjne? prof.dr hab.n. med. Marianna Janion
i dr n. med. Anna Polewczyk

Leczenie zaburzeń rytmu serca - dr n.med. Marcin Sadowski

Co to jest stymulator serca? Podstawowe informacje o kardiowerterze-defibrylatorze - dr Wojciech Gutkowski

Codzienne życie ze wszczepionym urządzeniem, praca, prowadzenie samochodu, obsługa urządzeń w gospodarstwie domowym - dr n. med. Stanisław Buda

Zabiegi rehabilitacyjne u pacjentów ze wszczepionym sztucznym rozrusznikiem - dr Paweł Krzyżak.

ZOBACZ >>> Lepiej dbać o kobiece serca

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto