Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce. Wernisaż fotografii na Plantach

www.mnki.pl
Planty, Kielce
Planty, Kielce Piotr Kawiorski
Pracownia Artystyczna pod Skarbczykiem zaprasza na otwarcie wystawy fotografii uczestników warsztatów, które odbyły się w okresie wakacji w Muzeum Narodowym w Kielcach. Wystawa prac uczestników znajduje się w profesjonalnej Galerii Fotografii BWA/ZPAF Kielce ul. Planty 7.

W dniu 20 września o godz. 17.00 uroczystego otwarcia dokona kurator projektu Stanisława Zacharko - krytyk i historyk sztuki. Uczestniczy programu otrzymają albumy wydawnictwa Muzeum Narodowego w Kielcach Kraina Gór Świętokrzyskich w dawnej fotografii, osoby wyróżnione przez jury złożone z artystów fotografików zostaną nagrodzone aparatami fotograficznymi.

„Historia jest nauczycielką życia” – to powiedzenie jest znane od ponad dwóch tysięcy lat. Znane – ale co­raz mniej rozumiane. Zafascynowani coraz to nowymi technicznymi wynalazkami, wchłaniani przez wirtualny świat Internetu i programów komputerowych – coraz rzadziej zwracamy uwagę na przeszłość. Uczymy się historii wojen, podbojów, wielkich bitew, wodzów i królów. Ale coraz mniej wiemy o historii archi­tektury, historii sztuki – coraz mniej wiemy o ludziach, którzy tworzyli kulturę. A to ich dziełem jest to, co nam pozostało z dawnych czasów… Rezultatem pracy wielu pokoleń twórczych ludzi jest także nasza cywilizacja – oraz my sami: nasza świadomość, nasza wiedza i nasza wrażliwość. Po przebrzmiałych bitwach zostały zapisy na kartach książek, może zmiany na mapach. A po artystach to, co nas cieszy do tej pory: piękne budowle, po­mniki, obrazy, literatura i muzyka – dzieła sztuki. Ale nie będziemy ich mogli w pełni podziwiać, korzystać z nich – jeżeli nie nauczymy się ich rozumieć. A nie nauczymy się rozumieć – jeżeli nie zaczniemy ich ZAUWAŻAĆ. Warsztaty fotograficzno-historyczne mają na celu właśnie naukę ZAUWAŻANIA historycznych reliktów, dzieł sztuki wśród budynków, ulic – w ruchliwej materii naszego miasta. ZAUWAŻYĆ – to znaczy rozpoznać, a po­tem zwrócić uwagę na ich kształt, formę, piękno. Na to, jak współistnieją z innymi budynkami, w jakim stanie się zachowały. Jak wpływają na estetykę naszego otoczenia, jak je zdobią. Ale także – o czym mówią, o czym przypominają – i o czym nie pozwalają zapomnieć. Świadectwa historii w naszym otoczeniu to także znakomity temat dla fotografii. A fotografia – to znakomity sposób, aby je twórczo wykorzystać. Sposób, aby w jednym fotograficznym obrazie połączyć przeszłość z te­raźniejszością, historię – ze współczesnością.”

Za: Muzeum Narodowe w Kielcach, www.mnki.pl

Wyświetl większą mapę

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto