Zajęcia SKS – skarbnica młodych talentów. Z wizytą w Zespole Szkół w Złotej

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Program Szkolny Klub Sportowy ma podstawowy cel, jakim jest popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt zakłada realizowanie różnorodnych form takiej aktywności. Zajęcia odbywają się one dwa razy w tygodniu, w formie 60-minutowych spotkań. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli. Odwiedzamy Zespół Szkół w Złotej, jedną z placówek oświatowych, gdzie prowadzony jest Szkolny Klub Sportowy.

Sport to zdrowie!

W Zespole Szkół w Złotej w ramach SKS odbywają się zajęcia z koszykówki, badmintona, piłki nożnej, tenisa stołowego i lekkiej atletyki. Są także elementy tańca i zajęcia ruchowe dla poszczególnych grup wiekowych. Jak mówi prowadzący SKS w Złotej nauczyciel wychowania fizycznego, Marek Purchla:

Wszystko zaczyna się w szkole podstawowej, a nawet już od przedszkola. Nie nastawiamy się na jakąś konkretną dyscyplinę. Pokazujemy dzieciom różne zajęcia sportowe poprzez gry i zabawy, choć w późniejszym okresie ważna jest też rywalizacja. W klasach 4–6 największym zainteresowaniem cieszą się: piłka nożna, badminton i taniec. Po tym czasie widzimy, które dzieci czym się interesują i możemy dostosować do nich prowadzone zajęcia. Są one dostępne dla wszystkich chętnych; godzina 2 razy w tygodniu. Dzieci bawią się, spotykają i integrują. Mamy też spore osiągnięcia. Jesteśmy w programie od pierwszej edycji, uczestniczymy w turniejach na szczeblu gminy, powiatu i województwa.

Niektóre szkoły nastawiają się na jedną dyscyplinę, my oferujemy różne; do wyboru. Nie każdy rodzic ma możliwości, by zawozić dziecko na wybrane zajęcia sportowe do odległych miejscowości. U nas jest ich wiele, na miejscu, w szkoledodaje.

Zajęcia SKS – skarbnica młodych talentów

Zajęcia w formie zabawy mogą też przyczynić się do przyszłych, profesjonalnych sukcesów w wybranej dyscyplinie. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt, którego celem jest zapewnienie wsparcia najbardziej utalentowanym młodym sportowcom. Marek Purchla wymienia osiągnięcia jego podopiecznych w Złotej:

Do momentu pandemii mieliśmy ogromne wyróżnienia: uczestniczyliśmy w Kongresie Edukacyjnym na targach w Kielcach, w Warszawie na Torwarze wzięliśmy udział w spotkaniu SKS-ów, reprezentowaliśmy województwo świętokrzyskie. To była duża przyjemność dla dzieci; mieliśmy trening z Robertem i Anną Lewandowskimi oraz z Piotrem Małachowskim. Jesteśmy uczestnikami wojewódzkich igrzysk młodzieży szkolnej w piłce nożnej i tenisie stołowym. Do 2019 roku odbywał się też ogólnopolski turniej sprawnościowy – uczestniczyli w nim zawodnicy z całej Polski, w tym dzieci ze szkoły w Złotej. Naszych zawodników można też było oglądać w programie Mam talent.

Turnieje i integracja w ramach SKS

Marek Purchla opowiada również o niedawnych wydarzeniach i planach na najbliższą przyszłość:

27 maja odbył się gminny turniej badmintona w ramach Dnia Dziecka, dla wszystkich uczniów, którzy uczestniczą w zajęciach SKS, z nagrodami i pucharami dla zawodników. 3 czerwca odbędzie się zaś turniej tenisa stołowego dla dzieci z klas od 4 do 8. Mogą uczestniczyć w nim wszyscy, nie tylko uczęszczający na SKS. Zainteresowanie zajęciami jest spore, ale część dzieci jeszcze się waha, więc chcemy je zachęcić.

Mamy dużo działań i zapełniony grafik.. Staramy się dotrzeć do dużej liczby dzieci i młodzieży. Organizujemy na przykład rajdy rowerowe przy współpracy z Nadleśnictwem Pińczów i Komendą Policji w Pińczowie. Cały czas coś się dzieje. Ważna jest integracja środowiska, co przekłada się na wyniki w nauce i zachowanie dzieci oraz młodzieży, a także na przyszłość absolwentów, którzy trafiają do szkół w Krakowie i Kielcach. To wszystko procentuje i zaczyna się od najmłodszych lat. Dzięki SKS-owi mamy możliwość promowania sportu i zdrowego stylu życia, zapełnienia wolnego czasu w konstruktywny sposób. W piątki w godzinach 19–20 mamy też w ofercie badminton rodzinny – rodzice lub opiekunowie mogą pograć z dzieckiem i spędzić czas razemdodaje.

Na zakończenie pan Marek mówi:

Staram się przekazywać dalej to, co mnie pokazano za dziecka. Staram się też nieustannie doszkalać.

Tylko pozazdrościć uczniom ze Złotej takiego nauczyciela!

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zajęcia SKS – skarbnica młodych talentów. Z wizytą w Zespole Szkół w Złotej - Echo Dnia Świętokrzyskie

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie