„Lecą boćki” do dzieci z całej Polski - startuje 2. edycja konkursu

Materiał informacyjny Energa SA
Zapraszamy do konkursu i przyrodniczej akcji edukacyjnej z okazji Dnia Bociana!

Każdy z nas może dbać o bociany, dzieci także. Dzięki wspólnej akcji przyrodników projektu Bociany.pl i Energi z Grupy ORLEN przedszkolaki oraz uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych z całego kraju mają szansą poznać bocianie zwyczaje oraz sposoby ich ochrony. 31 maja, czyli w Dzień Bociana, staruje konkurs inspirowany książeczką „Lecą boćki”, polegający na przygotowaniu pracy artystycznej, ukazującej piękno polskiej przyrody i życie wokół bocianiego gniazda. Już w zeszłym roku dzieci oraz ich opiekunowie i rodzice udowodnili, że taka forma edukacji przyrodniczej spotyka się z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem. Do konkursu mogą zgłaszać się zarówno placówki edukacyjne jak i rodziny indywidualne. Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody w postaci zestawów dla 50 placówek oraz 50 rodzin.

Dzień Bociana obchodzony jest 31 maja nieprzypadkowo. Jako, że bocian wszystkim kojarzy się z dziećmi, przyrodnicy ustanowili to święto w wigilię Dnia Dziecka, wybierając tą symboliczna datę jako najlepszy moment na zwrócenie uwagi na ochronę bocianów w Polsce. W tym okresie w większości zasiedlonych gniazd powinny znajdować się już pisklęta, a aktywność dorosłych ptaków jest wyjątkowo spektakularna i sprzyjająca do podpatrywania życia ptaków. W tym roku w Dniu Bociana wystartuje też po raz drugi ogólnopolski bociani konkurs dla dzieci organizowany dzięki współpracy Fundacji Przyrodniczej ProNatura i Energi z Grupy ORLEN w ramach projektu Bociany.pl

Bocian biały – bardzo „energetyczny” ptak

Tu podaj tekst alternatywny

Gatunek ten, jak żaden inny symbolizuje piękno polskiej przyrody, ale ma też ścisły związek z energetykami. Boćki upodobały sobie bowiem słupy energetyczne na idealne lokum do zakładania gniazd.

- Kiedy jeszcze nie było słupów energetycznych, bociany gnieździły się na drzewach w łęgach nadrzecznych. Potem, żeby nie być narażonymi na ataki drapieżników, przeniosły się bliżej człowieka. Kiedy pojawiły się słupy energetyczne okazało się, że są one jeszcze bezpieczniejsze, bo eliminują "wyjadacza" bocianich jaj - kuny - mówi Krzysztof Konieczny z Fundacji Przyrodniczej ProNatura.

Każdego roku wczesną wiosną energetycy pomagają bocianom zabezpieczać gniazda, które z racji ustronnego położenia często są wybierane przez ptaki jako ich miejsca lęgowe. Dzięki zamontowaniu specjalnej konstrukcji wynoszącej gniazdo ponad przewody sieci energetycznej, skrzydlate rodziny mogą bezpiecznie budować swoje siedziby, a odbiorcy energii elektrycznej mają zapewnioną ciągłość dostaw prądu do swoich domów i firm.

Na infrastrukturze Energi Operatora znajduje się już blisko 12.000 bocianich gniazd. Dlatego Energa z Grupy ORLEN, m.in. wspólnie z przyrodnikami z Fundacji Przyrodniczej ProNatura, od wielu lat prowadzi aktywne działania na rzecz ochrony bociana białego oraz podejmuje wiele inicjatyw edukacyjnych.

Nieoficjalną bocianią stolicą polski jest Żywkowo na Warmii, które zamieszkiwane jest co roku przez ok. 160 bocianów białych w 44 gniazdach. Boćki mogą wieść tam spokojne życie dzięki idealnym warunkom przyrodniczym oraz pomocy ludzi – mieszkańców, gospodarstwu Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz energetyków. Zimą 2021 roku w bocianiej wiosce pracownicy Energi Operatora zamontowali cztery nowe platformy pod bocianie gniazda (dwie na nowych słupach, dwie w miejsce wysłużonych starych konstrukcji), które wiosną od razu zostały skutecznie zasiedlone przez wracające do Żywkowa ptaki.

„Lecą boćki….” z zabawą, nauką i nagrodami dla najmłodszych

Tu podaj tekst alternatywny

Warto dbać o szerzenie „bocianiej wiedzy”, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dlatego już po raz drugi organizowany jest dla nich konkurs. Polega on na twórczym wykorzystaniu książeczki "Lecą boćki…”, która wraz z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi i wideo udostępniana jest w wersji elektronicznej na stronie Bociany.pl. Edukacyjna zabawa ma bardzo otwartą na kreatywność formułę i daje pole do popisów twórczych interpretacji: uczestnicy mogą przygotować piosenkę, wierszyk, pracę plastyczną lub przedstawienie teatralne. Pierwsza edycja konkursu, do której pomimo pandemii włączyło się łącznie około tysiąca dzieci, udowodniła, że wyobraźnia dzieci nie zna granic. Dodatkowo opiekunowie mają sposobność by przez zabawę pobudzić dzieci nie tylko twórczo, ale zaangażować je do ochrony przyrody.

Z książeczki „Lecą boćki…” dzieci mogą dowiedzieć się ciekawostek z życia bocianów oraz tego jak w prosty sposób każdy może włączyć się w ochronę tych powszechnie lubianych ptaków. Dokąd podróżują lecąc do tzw. ciepłych krajów? Co tak naprawdę jest ich przysmakiem? Dlaczego sznurki są dla nich śmiertelnie groźne? A także np. kiedy młode boćki opuszczają gniazda swoich rodziców i wzbijają się w przestworza. A mało kto pewnie wie, że przysmakiem bocianów wcale nie są żaby. Z zaskoczeniem może spotkać się też informacja o tym, ze że te majestatycznie wyglądające w powietrzu ptaki, mimo pokonywania nawet 8 tys. km, wcale świetnie nie latają..
Wiersz wykorzystany w wydawnictwie jest autorstwa Krzysztofa Koniecznego, zaś historię bocianiego roku pięknie zilustrowała pani Katarzyna Kopiec-Sekieta. Książeczka zawiera także zapis nutowy piosenki.
W formie elektronicznej można pobrać ją w pliku PDF (3MB). Dodatkowo specjalnie dla rodziców i nauczycieli wydawnictwo zostało uzupełnione o dodatkowy załącznik i komentarz autora (plik PDF 0,2MB), który pozwoli opiekunom łatwiej wytłumaczyć dzieciom język rymowanej opowieści. Dzięki temu książeczka może być doskonałym materiałem do przygotowania zajęć na temat bocianów, śpiewanego przedstawienia, cz

Wideo

Dodaj ogłoszenie