Jak małe książki kształtują wielkich ludzi? Odkryj moc wspólnego czytania z dzieckiem

Materiał informacyjny Instytutu Książki
Czy w świecie pełnym elektronicznych bodźców jest jeszcze miejsce na czytanie dzieciom książek? Oczywiście, że tak! Kampania „Mała książka – wielki człowiek” przywraca magię czytania najmłodszym. Prosta czynność lektury to inwestycja w przyszłość dziecka, która może odmienić jego całe życie.

Czytanie dla rozwoju

Książki w rękach maluchów to nie tylko forma rozrywki, ale także prawdziwa skarbnica słów. Dziecko, które regularnie słucha opowieści, rozwija swoje słownictwo w szybszym tempie. Biegłość językowa stanowi fundament, na którym buduje się umiejętność logicznego myślenia i wyrażania własnych przemyśleń.

Czytanie daje dzieciom możliwość zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, co może pomóc im odkryć własne pasje i zainteresowania, które będą miały wpływ na ich edukacyjną drogę. Kiedy czytasz dziecku od najmłodszych lat, inwestujesz w jego przyszłość, zapewniając mu solidne fundamenty do szkolnej nauki.

Kształtowanie wyobraźni i wrażliwości

Czytanie dziecku wartościowych książek otwiera przed nim drzwi do świata wyobraźni. Barwne historie umożliwiają mu podróż do obszarów, które wykraczają poza jego codzienne doświadczenia. Poprzez literaturę najmłodsi odkrywają nowe miejsca, poznają fascynujących bohaterów i doświadczają różnorodnych przygód. To pobudza ich kreatywność, dostarczając narzędzi do tworzenia własnych opowieści i radzenia sobie z wyzwaniami.

Czytanie jest również świetnym sposobem na rozwijanie empatii, ponieważ umożliwia dzieciom spojrzenie na świat z perspektywy różnych postaci i zrozumienie ich uczuć. Opowieści zawarte w książkach uczą, że każdy człowiek ma swoje doświadczenia i potrzeby.

Jak małe książki kształtują wielkich ludzi? Odkryj moc wspólnego czytania z dzieckiem

Wzmacnianie więzi

Wspólna lektura jest pełna czułości. Ciepło rodzica, jego spokojny głos i intymność tych momentów budują atmosferę bezpieczeństwa. Kiedy czytanie przeobraża się w codzienną rutynę, zapewnia dziecku poczucie stabilności i przewidywalności, co jest niezwykle ważne w dynamicznym świecie malucha, gdzie każdy dzień przynosi nowe wyzwania i odkrycia. Dziecko wie też, że jest kochane i ważne, bo rodzic obdarza je uwagą i troską. Podczas wspólnej lektury rodzic i dziecko nie tylko mogą się zrelaksować, ale też uczą się, jak wyrażać swoje emocje.

Treść zawarta w książkach jest często bodźcem do rozmów na różne tematy. W ten sposób rodzic może dowiedzieć się, co dziecko przeżywa, jakie są jego marzenia i obawy. Wspólne odkrywanie świata literatury to okazja do tego, by zbliżyć się do siebie jeszcze bardziej.

„Jeżeli od urodzenia nie zainwestujemy w to, by przybliżać dzieciom świat literatury, to jest takie prawdopodobieństwo, że one się z nim nie zetkną, ponieważ ten świat błyskotek, szybkich, zmieniających się obrazów, może wydawać się bardziej pociągający dla młodego człowieka” – podkreśla Emilia Komarnicka-Klynstra, ambasadorka kampanii.

Dowiedz się więcej o korzyściach ze wspólnego czytania. Odwiedź stronę kampanii „Mała książka – wielki człowiek”: http://wielki-czlowiek.pl.

Kampania „Mała książka – wielki człowiek”

Od 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Instytutem Książki realizują projekt „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to największa w Europie inicjatywa promująca czytanie dzieciom od najmłodszych lat. Maluchy otrzymują Wyprawki Czytelnicze, które zawierają dostosowane do ich wieku książki oraz broszury informacyjne dla rodziców.

„W ramach programu podarowaliśmy już 5 milionów książek dostosowanych do wieku czytelników. Działamy, by uczulić młodsze pokolenie na literaturę, aby stały się bardziej świadome i miały szerszy wybór. W obliczu globalnych wyzwań kulturowych staramy się bronić tego, co naprawdę ważne” – podkreśla prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Rodzice niemowląt mogą odebrać Wyprawkę Czytelniczą na prawie 320 oddziałach położniczych w Polsce. Dla najmłodszych przeznaczona jest książka „Mama, tata i ja. Hop-la-la!”, zawierająca wiersze takich autorów jak: Maria Konopnicka, Wanda Chotomska, Joanna Papuzińska czy Jan Brzechwa. Autorką ilustracji jest Elżbieta Wasiuczyńska.

Przedszkolaki otrzymują książki w bibliotekach publicznych biorących udział w akcji. W całym kraju jest ich blisko 6 770. Spis placówek można znaleźć na stronie internetowej. Wystarczy, że dziecko założy kartę biblioteczną, a dostanie egzemplarz książki „Krasnal w Krzywej Czapce” autorstwa Wojciecha Widłaka, z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. Otrzymywana wraz z Wyprawką Karta Małego Czytelnika umożliwi maluchowi zbieranie naklejek za każde przyjście do biblioteki zakończone wypożyczeniem książek. Kiedy dziecko zbierze ich dziesięć, otrzyma imienny dyplom potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

W tym roku zwrócono szczególną uwagę na pierwszoklasistów. W szkołach podstawowych czeka na nich książka Justyny Bednarek – „Wnuczka antykwariusza”. Autorką ilustracji jest Emilia Dziubak. Jest to opowieść, która przenosi młodych czytelników w przeszłość i ukazuje znaczenie własnego dziedzictwa rodzinnego i związanych z nim historii. Książka znalazła się w spocie promującym kampanię.

od 16 lat

Kampanię dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Jak małe książki kształtują wielkich ludzi? Odkryj moc wspólnego czytania z dzieckiem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto