Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barwy romantyzmu w kieleckiej filharmonii

pk
filharmonia.kielce.com.pl
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza w piątek, 19 listopada 2010, o godz. 19.00 (sala koncertowa, KCK, Kielce, Pl. Moniuszki 2) na koncert: BARWY ROMANTYZMU.

Zobaczymy Toruński Kwartet Waltorniowy w składzie:

ROBERT JÓZEFOWICZ
ANDRZEJ SEKUŁA
JANUSZ STANECKI
MICHAŁ SZCZERBA

Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej z dyrygentem Wojciechem Rodkiem.

W programie:

Bedřich SMETANA Z czeskich łąk i gajów z cyklu Moja ojczyzna

Carl Heinrich HÜBLER Konzertstück na 4 rogi i orkiestrę

Antonín DVOŘÁK V Symfonia F-dur op. 76

Jedną z głównych cech romantyzmu w muzyce jest wykorzystywanie przez kompozytorów elementów narodowych i sięganie do motywów ludowych. Wyznaczniki te odnajdziemy z łatwością w utworach, które proponujemy podczas piątkowego koncertu. U Smetany już sam tytuł całego cyklu – Moja ojczyzna – jak i IV jego części pt. Z czeskich łąk i gajów, wskazuje na wykorzystaniu w kompozycji rodzimego folkloru. U Dvořáka w V Symfonii F–dur narodowy charakter muzyki objawia się w sięganiu do wątków ludowych, w które obfituje przede wszystkim część trzecia – Scherzo. Natomiast romantyzm w wydaniu Carla Heinricha Hüblera, to m.in. zastosowanie nowego środka wyrazu, jakim była w muzyce XIX-wiecznej barwna instrumentacja, wzbogacanie melodii podwyższeniami lub obniżeniami niektórych stopni gamy (chromatyka), ekspresja dzieła. Jego Konzertstück na cztery rogi i orkiestrę, który zaprezentujemy Państwu dzisiaj, powstał w 1856 roku. Składa się z trzech części, a każda z brawurowymi, wirtuozowskimi fragmentami. W dziele tym szczególnie zwraca uwagę końcowe Allegro vivace z niskim solo IV waltorni, które zdarza się nadzwyczaj rzadko. Piękna i ciekawa instrumentacyjnie jest także kantylenowa część druga.

Można powiedzieć, że bohaterem tego wieczoru będą rogi, które – jako dominujące instrumenty dęte – usłyszymy również w kompozycji B. Smetany. Brzmienie waltorni nieczęsto mamy okazję podziwiać, natomiast solistyczny występ aż czterech rogów to jest zawsze wydarzenie, na naszej estradzie – na pewno po raz pierwszy.

TORUŃSKI KWARTET WALTORNIOWY

Kwartet działa od 2007. Waltorniści są etatowymi muzykami-solistami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, oprócz tego współpracują z wieloma orkiestrami symfonicznymi i operowymi. Uczestniczyli w sesjach nagraniowych, m.in. w Polsce, Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Wielokrotnie brali udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, ważniejsze krajowe to, m.in.: Toruń. Muzyka i Architektura, Probaltica, Musica Antiqua Europae Orientalis, Wagner Festiwal w Sopocie.
Robert Józefowicz – absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Edwarda Danieckiego. Prowadzi klasę waltornii i jest kierownikiem sekcji w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu. Członek Toruńskiego Blaszanego Kwartetu Dętego.

Andrzej Sekuła – absolwent Hochschule für Musik w Weimarze i Saarbrücken, stypendysta fundacji German Horn Ensemble. Pracował jako waltornista orkiestry musicalowej „König Ludwig II“ w Niemczech, współpracował m.in. z Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Nordharzer Städtebundtheater Halberstadt, Symphonieorchester Vorarlberg w Austrii, Symphonieorchester Vaduz Liechtenstein.

Janusz Stanecki – tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wykładowcy Wojciecha Brylińskiego. Oprócz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej jest zatrudniony w orkiestrze Opery Nova w Bydgoszczy.

Michał Szczerba – absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Edwarda Danieckiego oraz wykładowca muzyki kameralnej na tejże uczelni. Poza Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pracuje jako pierwszy waltornista Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracuje m. in. z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Koncertował z fińską Ostrobothian Chamber Orchestra. Jest członkiem i współzałożycielem kwintetu Hevelius Brass

WOJCIECH RODEK

Ukończył z wyróżnieniem Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, gdzie również uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Jest także absolwentem Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2002 zdobył II nagrodę na III Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 2005 wygrał konkurs na stanowisko dyrygenta-asystenta w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie pracował w latach 2005-2007. Współpracuje z wieloma zespołami symfonicznymi m. in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową. Przygotowywał premiery, m.in dla Theatre Montansier w Wersalu ( Apollo i Hiacynt W. A. Mozarta), Xanten Sommerfestspiele (Mozart Czarodziejski flet), festiwalu Wratislavia Cantans (B. Britten The Little Sweep). Od 2002 gości regularnie z zespołem Opera Polska w najważniejszych salach koncertowych Europy, m.in. w Bernie (Casino), Hamburgu (Musikhalle), Monachium (Philharmonie am Gasteig), Salzburgu (Grosses Festspielhaus), Wiedniu (Konzerthaus), Zurichu (Tonhalle)). Dyskografia artysty zawiera nagrania muzyki symfonicznej i filmowej (m.in. VII symfonia A. Illaramendi dla wytwórni Karonte z udziałem Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie). Obecnie jest pracownikiem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od stycznia br. pełni funkcję kierownika muzycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego, a także I dyrygenta Filharmonii w Lublinie.

Bilety w cenie: 20- normalny, 17,- ulgowy, 16,- rodzinny - do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 10.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto