Silnik w pralce automatycznej: jaką pralkę kupić?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux
Silnik odgrywa w pralkach bardzo dużą rolę, tak samo jak w suszarkach. Odpowiada on nie tylko za prawidłową pracę sprzętu. Ma on bowiem również wpływ na energooszczędność tego urządzenia i jego trwałość.

Wielu producentów pralek z 2023 r. wyposaża je w nowe technologie tak, aby jak najlepiej sprostać oczekiwaniom klientów. Wśród silników pralek, wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje: silniki klatkowe, komutatorowe i bezszczotkowe. Warto przeanalizować także szereg innych parametrów tych urządzeń.

Rodzaje silników w pralkach

Silnik klatkowy to najtańszy spośród wszystkich silników, stosowane są w budżetowych urządzeniach. Silnik klasyczny produkuje energię mechaniczną za pomocą szczotek. Przekłada się to na niewielką prędkość obrotową, zwykle 800 obrotów na minutę oraz na głośną pracę pralki. Powoduje je tarcie między szczotkami a ruchomą częścią silnika.

Silnik komutatorowy to napęd wysokoobrotowy. Podobnie jak silniki klatkowe, do produkcji energii wykorzystuje one szczotki. Z tego względu generuje dość wysoki poziom hałasu. Jego bardziej zaawansowana konstrukcja oferuje jednak większą prędkość wirowania. W niektórych modelach dochodzi ona nawet do 1800 obrotów na minutę.

Silniki bezszczotkowe BLDC (Brush Less Direct-Current) to takie, w których zamiast szczotek, zastosowano indukcję magnetyczną. Dzięki temu zostaje wyeliminowane tarcie, które powstaje w silnikach szczotkowych. Silnik inwerterowy pracuje przez to cicho i oszczędnie, ponieważ pozwala w krótkim czasie rozwinąć wysoką prędkość obrotową. Taka technologia umożliwia również swobodne regulowanie prędkości wirowania w zależności od swoich potrzeb. Bardzo dobre wyważenie napędu silnika powoduje, że nie wpada ona w wibracje i pracuje bardzo cicho. Dodatkowo w tym przypadku łożysko silnika zużywa się znacznie wolniej i możliwe jest uzyskanie bardzo dużych obrotów w czasie wirowania od 1600 do 2000 obr./min. Jeśli chcemy wybrać pralkę z silnikiem bezszczotkowym możemy liczyć na wysoką jakość prania, bez względu na wielkość załadunku.

Rodzaj silnika może wpływać na energooszczędność pralki.

Wpływ silnika pralki na energooszczędność

Obecnie możemy spotkać pralki automatyczne o klasie energetycznej od A do G. Urządzenia z oznaczeniem A,B i C pobierają najmniej energii w jednym cyklu prania. Rodzaj napędu w pralce jest niezwykle istotny. Wpływa on bowiem na pracę urządzenia, prędkość obrotową i poziom hałasu. W wielu współczesnych pralkach znajdują się silniki inwerterowe. Są one droższe niż klasyczne rozwiązania, dlatego przekłada się to na wyższą cenę urządzenia. Istotne jest jednak to, że takie silniki zużywają o wiele mniej energii niż tradycyjne silniki klatkowe, czy też komutatorowe. Ich zakup może się zatem bardzo szybko zwrócić, szczególnie w dużych gospodarstwach domowych. Decydując się na nabycie nowoczesnej pralki z silnikiem inwerterowym, powinniśmy porównać klasę energetyczną urządzeń dostępnych w ofercie sklepu. W rankingach pralek online znajdziemy informacje jakie pralki ładowane od góry i od frontu cieszą się obecnie największą popularnością.

Trwałość i niezawodność silników w pralkach

Rodzaj silnika może mieć wpływ na żywotność pralki. Najbardziej trwałe są silniki inwerterowe. To dlatego producenci pralek dają na nie nawet 10 lat gwarancji. W przypadku innych silników, możemy napotkać różne problemy w trakcie eksploatacji.

Jeśli chodzi natomiast o silniki klatkowe i komutatorowe, najczęściej możemy się spotkać z takimi awariami, jak zużycie szczotek, nadpalenie powierzchni komutatora, brak styku na zaciskanym łączeniu uzwojenia z komutatorem, czy też zatarte łożysko.

Aby przedłużyć żywotność pralki, powinniśmy zadbać o jej regularne przeglądy, a także wzywać natychmiast serwisanta, gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości w jej pracy, objawiające się zmniejszoną jakością prania, czy też niepokojącymi dźwiękami dochodzącymi z wnętrza urządzenia.

Inne czynniki wpływające na wybór pralki

Jaką pralkę wybrać? Wśród innych czynników, które wpływają na pracę tego urządzenia, znajdują się:

  1. Pojemność bębna - Dla dużych rodzin optymalna to od 7 - 8 kg do 9 kg, a nawet 10 kg. Dla mniejszych gospodarstw domowych nie musi być ona z kolei tak duża,
  2. Programy prania - Dobry model pralki powinien mieć co najmniej kilkanaście programów o możliwym do ustawienia czasie prania, dostosowane do czyszczenia różnych tkanin,
  3. Poziom hałasu - Określany w decybelach. Sprzęty z wyższej półki mają odpowiednie wygłuszenie i nie są tak głośne,
  4. Wymiary i design pralki - Decydują o tym, czy pralka zmieści się w danej łazience oraz, czy będzie dopasowana pod względem kolorystycznym do jej wykończenia.
  5. Automatyczne dozowanie detergentu - Dobra pralka powinna być wyposażona w takie rozwiązania zapewniające wygodę

Jaką pralkę kupić? Wśród dostępnych na rynku produktów wyróżniają się sprzęty marki Electrolux. Wyposażone są one nie tylko w nowoczesne energooszczędne silniki inwerterowe. Posiadają one także wiele przydatnych funkcji, które decydują o tym, że są to najlepsze pralki na polskim rynku.

Rodzaj silnika decyduje o energooszczędności i trwałości pralki. Decydując się na zakup tego urządzenia, warto jednak zwrócić uwagę na szereg innych czynników, by jak najlepiej dopasować ten sprzęt do swoich potrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto