Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł na rozbudowę Muzeum Żeromskiego w Kielcach. Zobacz zdjęcia i plany

Lidia Cichocka
Jak może wyglądać Muzeum Żeromskiego w Kielcach? Zobacz plany>>>
Jak może wyglądać Muzeum Żeromskiego w Kielcach? Zobacz plany>>>
Odkopanie i wykorzystanie piwnic, budowa łącznika, sale na warsztaty i dodatkowa przestrzeń wystawowa, kawiarnia i dwie odrębne wystawy poświęcone Żeromskiemu – tak po zmianach ma wyglądać Muzeum Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jest pomysł na rozbudowę Muzeum Żeromskiego w Kielcach

Koncepcję przebudowy pod wspólnym hasłem Żeromski odNowa zaprezentowano w czwartek tym, którzy wzięli udział w konsultacjach – muzeum zaprosiło na nie chcąc dowiedzieć się, czy proponowane zmiany są zdaniem kielczan dobre.

Przypomnijmy, że kilka lat temu Ministerstwo Kultury kupiło dla muzeum trzy budynki znajdujące się po drugiej stronie ulicy Jana Pawła II. Zrobiło to ponieważ ten oddział Muzeum Narodowego pracuje w ogromnej ciasnocie: dwie sale wystawowe i ciasny korytarz przeznaczany na wystawy czasowe to niemal wszystko czym dysponuje. - Bardzo utrudnia nam to pracę, prowadzenie warsztatów czy lekcji muzealnych – wyjaśnia kierowniczka Sylwia Zacharz. - Możliwość adaptacji budynków obok to ogromna szansa.

Chociaż położona po przeciwnej stronie ulicy, willa jest związana z muzeum i szkołą, do której uczęszczał Żeromski. Budynek został wzniesiony w 1886 roku roku dla dyrektora gimnazjum rządowego. Przez lata użytkowały go różne instytucje m.in. Radio Kielce a ostatnio Warta. Na działce znajduje się także utrzymany w tym samym stylu budynek wartowni oraz współczesny budynek biurowy.

Muzeum zachowuje dotychczasowe pomieszczenia (wynajmowane od Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej), gdzie nadal będzie pokazywana ekspozycja związana z latami szkolnymi pisarza i ze szkołą, do której uczęszczał Stefan Żeromski. Ta wystawa ma być poszerzona o prezentację innych wybitnych absolwentów szkoły oraz nauczycieli.

W budynku po drugiej stronie ulicy, ma mieścić się wystawa poświęcona Żeromskiemu, jego działalności, ideom jakie głosił, wydawnictwom. Przebudowa będzie polegała na innym zaaranżowaniu przestrzeni, wyburzeniu ścianek działowych, przywróceniu wejścia w środkowej osi budynku. W piwnicach znajdzie się miejsce na wystawy czasowe.

- Część piwnic jest w dobrym stanie, trzeba je będzie jednak pogłębić – wyjaśnia Sylwia Zacharz. - Te w narożniku północno-wschodnim są zasypane, ale jest szansa na ich odkopanie, nie wiemy co znajduje się pod ziemią w części północno-zachodniej.

Muzeum planuje też wykonanie częściowo zagłębionego w ziemi łącznika (wzdłuż ogrodzenia z Muzeum Wsi Kieleckiej) z budynkiem administracyjno-konferencyjnym. Dach tego łącznika ma być sceną dla imprez i spotkań plenerowych.

Istniejący budynek administracyjny zostanie podwyższony i zamieniony na budynek edukacyjno-konferencyjny. Dzisiejsza wartownia ma zostać zamieniona w małą kawiarenkę. Obecni na spotkaniu sugerowali by by nawiązywała ona wystrojem do salonu mieszczańskiego, by odbywały się tam cykliczne spotkania literatów ( Żeromski był założycielem Związku Literatów Polskich), poetów.

Kosztorys tej przebudowy dopiero powstaje, a o pieniądze na realizację tej inwestycji muzeum chce ubiegać się z programu Infrastruktura i Środowisko. Jeśli je otrzyma (naboru jeszcze nie ogłoszono) prace powinny zakończyć się w 2027 – 2028 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto