Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosowanie na budżet obywatelski Buska. Była próba fałszerstwa? Policja bada sprawę

Michał Kolera
Michał Kolera
O unieważnieniu wyników internetowego głosowania na budżet obywatelski 2023 poinformował Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.
O unieważnieniu wyników internetowego głosowania na budżet obywatelski 2023 poinformował Urząd Miasta i Gminy w Busku-Zdroju. UMiG Busko-Zdrój
W piątek, 27 października Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój poinformował na swojej stronie o tym, że unieważnia internetowe głosowanie na budżet obywatelski 2024. Burmistrz Waldemar Sikora na razie nie komentuje sprawy, ale wiadomo już, że zajmuje się nią buska policja. Nieoficjalnie mówi się o tym, że mogło dojść do próby fałszerstwa wyników.

Budżet obywatelski Buska-Zdroju. Unieważnienie wyników

Budżety obywatelskie gmin to forma konsultacji z mieszkańcami określona w ustawie o samorządzie gminnym. W ramach budżetów obywatelskich mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Głosuje się na określone projekty, spełniające wymogi formalne. Głosowanie na budżet obywatelski Buska-Zdroju 2024 rozpoczęło się w środę, 11 października. Zgłoszono 12 projektów. Jego zakończenie zaplanowano na środę, 25 października. Wyników nie ogłoszono, na stronie urzędu pojawił się natomiast niepokojący komunikat.

- Szanowni Mieszkańcy, Informujemy, że ze względu na nieprawidłowości, jakie miały miejsce w trakcie głosowania internetowego, unieważnia się głosy oddane przez stronę internetową Urzędu - poinformowała gmina Busko-Zdrój.

Policja: Sprawa jest rozwojowa

Nikt z władz gminy, póki co, nie udzielił komentarza w tej sprawie. "Echo Dnia" dowiedziało się jednak, że sprawą zajmuje się buska policja.

- Prowadzimy czynności wyjaśniające, prowadzące do ustalenia, kto i w jaki sposób pozyskał dane osobowe pewnych osób i głosował przy pomocy tych danych w głosowaniu na budżet obywatelski. Będziemy ustalać, kto to zrobił. Zgłaszają się do nas ludzie, którzy składają w tej sprawie zawiadomienia - mówi aspirant sztabowy Tomasz Piwowarski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.

Chodzi o przestępstwo z artykułu 190a paragraf 2 Kodeksu Karnego. Oto jego treść:

"Kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek, inne jej dane osobowe lub inne dane, za pomocą których jest ona publicznie identyfikowana, przez co wyrządza jej szkodę majątkową lub osobistą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. "

- Zgłoszenia w tej sprawie mieliśmy zarówno od mieszkańców, jak i od Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój - uzupełnia aspirant sztabowy Tomasz Piwowarski.

Czy komunikat gminy i działania policji mogą oznaczać, że ktoś chciał nabić sobie głosów, uzyskać lepszy wynik, a na końcu dostać publiczne pieniądze na inwestycję w swojej dzielnicy lub sołectwie? I kto mógł to zrobić?

- Na tym etapie dopiero ustalamy, czy chodziło o jeden projekt, czy o kilka. Sprawa jest rozwojowa - informuje Tomasz Piwowarski.

Budżet obywatelski Buska-Zdroju. Internauci oburzeni

Informacja o unieważnieniu wyników głosowania pojawiła się też na Facebooku. Z komentarzy dowiadujemy się nieco więcej o kulisach sprawy.

- Sfałszowane głosy!!! Od paru osób słyszałam ze podczas próby oddania głosu wyskakiwała informacja, że jego numer PESEL oddał już głos - napisała jedna z osób.

O sprawie poinformował także lokalny portal infobusko.pl. Niektóre z zamieszczonych tam komentarzy internautów wyrażają obawy o to, czy system głosowania na budżet obywatelski jest szczelny.

- Dużo się mówi o nowoczesnej technologii, sztucznej inteligencji, postępie i co? Czyżby ktoś dopuścił się przestępstwa? Bo jedynie takie widmo podejrzewam musiało wywołać tak drastyczną decyzję. Czy system głosowania był bezpieczny czy zawinił człowiek? Jeśli to jest ten sam system co w zeszłym roku to zasadne może być pytanie czy i przy tamtym głosowaniu nie doszło też do nieprawidłowości? Jakie mamy gwarancje że te głosowania są uczciwe transparentne? Bo jaki jest problem aby np. osoba postronna mająca dostęp kiedyś do naszego numeru pesel nie wykorzystała go uznając że przecież nikt nie będzie się awanturował o jakiś tam oddany głos na budżet obywatelski? Nie wiem może się mylę ale jak ja głosowałem osobiście za nim to teraz przyszła mi właśnie taka refleksja że to jest słabe zabezpieczenie bo powinny być podany numer telefonu albo adres email na który przychodzi powiadomienie że -oddałeś swój głos. Może się mylę ale chciałbym uzyskać odpowiedzi na moje wątpliwości - oto jedna z opinii.

Głosowanie trwa, ale już nie w Internecie

Co dalej z głosowaniem? W komunikacie Urzędu Miasta i Gminy mowa jest o przedłużeniu jego terminu do piątku, 10 listopada.

- Głosować można poprzez bezpośrednie oddanie głosu w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy w Busku–Zdroju al. Mickiewicza 10 pokój nr 3 w poniedziałek w godz. 8:00 – 16:00, wtorek – piątek w godz. 7:00 – 16:00. Głosy dotychczas oddane poprzez głosowanie bezpośrednie będą uwzględnione przy ustalaniu wyników głosowania - podaje Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Wyniki mają zostać podane w poniedziałek, 20 listopada, w Biuletynie Informacji Publicznej buskiego urzędu oraz na tablicy ogłoszeń.

Budżet obywatelski Buska. Zgłoszono 12 projektów

Do głosowania na budżet obywatelski Buska-Zdroju 2024 zostało zakwalifikowanych 12 projektów. Oto ich lista, podana na stronie urzędu w czwartek, 28 września.

  • Zwiększenie potencjału bojowego OSP wraz z rozwojem młodzieżowej drużyny pożarniczej w Widuchowej poprzez zakup specjalistycznego sprzętu oraz umundurowania
  • Zadaszenie nad placem mieszczącym się za budynkiem świetlicy, przed altaną plenerową, na którym odbywają się imprezy kulturalne i zabawy dla dzieci organizowane dla mieszkańców wsi Łagiewniki
  • Wymiana bramy garażowej z napędem elektrycznym w Ochotniczej Straży Pożarnej w Owczarach
  • W trosce o bezpieczeństwo- zakup specjalistycznego sprzętu ratowniczo- gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikułowicach
  • Remont strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zbludowicach /wymiana pokrycia dachowego, malowanie ścian oraz doposażenie budynku
  • Poprawa warunków do uprawiania sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych /zakup oraz montaż urządzeń do ćwiczeń na terenie ZPO w Szańcu
  • Zakup i montaż wrzutni bibliotecznej przy bramie wjazdowej do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
  • Remont drogi gminnej w Oleszkach, droga nr 397
  • Modernizacja systemu ogrzewania Świetlicy Wiejskiej oraz Strażnicy OSP w Skotnikach Małych. Montaż pompy ciepła powietrze-powietrze, wraz z instalacją fotowoltaiczną
  • Świetlica przyjazna mieszkańcom-zagospodarowanie placu przy budynku OSP (Kotki) wykonanie ogrodzenia od strony północnej i zachodniej, wykonanie altany wraz z utwardzeniem z kostki oraz elementów małej architektury (ławki, stoły)
  • Poprawa bezpieczeństwa uczniów i estetyki szkoły poprzez wymianę wykładzin na korytarzach w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 3 im. Płk Aleksandra Krzyżanowskiego„Wilka” w Busku-Zdroju
  • Buska Młodzież - Razem Ratujemy Życie /zakup defibrylatorów do obiektów gminnych.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto