Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu zrobili piękne palmy wielkanocne

Michał Kolera
Palmy zostały poświęcone na Rynku. Stamtąd wyruszyła  procesja do bazyliki katedralnej. Szedł w  niej biskup Krzysztof Nitkiewicz, księża, sandomierzanie oraz młodzież z całej diecezji.
Palmy zostały poświęcone na Rynku. Stamtąd wyruszyła procesja do bazyliki katedralnej. Szedł w niej biskup Krzysztof Nitkiewicz, księża, sandomierzanie oraz młodzież z całej diecezji. Małgorzata Płaza
17 palm wielkanocnych było ocenianych w diecezjalnym konkursie. Towarzyszył on sandomierskim uroczystościom Niedzielni Palmowej i odbywającemu się w tym dniu diecezjalnemu spotkaniu młodych.

Najpierw palmy można było podziwiać na Rynku, gdzie poświęcił je biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Na starówce zgromadzili się także sandomierzanie. Wszyscy, z towarzyszeniem Choragwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, przeszli w procesji do katedry. Po mszy świętej, podczas spotkania w Katolickim Domu Kultury, komisja konkursowa ogłosiła werdykt.

Rekordzistka miała sześć metrów

Pierwsze miejsce przyznano, tak jak przed rokiem, palmie wykonanej przez młodzież z parafii Krzątka, znajdującej się w gminie Majdan Królewski w powiecie kolbuszowskim. Miała ponad sześć metrów wysokości. Niosła ją grupa młodych ludzi.

- Palma została zrobiona wyłącznie z naturalnych materiałów - bukszpanu i różnych suszonych roślin, między innymi róż. Takie palmy robimy już od 20 lat. Co roku przyjeżdżamy do Sandomierza na konkurs, bardzo często wygrywamy - pochwalili się Natalia Dudziak i Maciej Sudoł.
W zrobienie palmy zaangażowanych było około 20 osób z parafii.

Piękna jak młodzież z Wrzaw

Niewiele niższa była, nagrodzona drugim miejscem, palma wykonana przez młodzież z Wrzaw w powiecie stalowowolskim. Miała pięć metrów. Uwita została z tui. Ozdobiono ją kolorowymi kwiatami z krepiny.

- Kwiatów jest 365. Każdy z nich jest inny, jak poszczególne dni w roku. Staraliśmy się, aby nasza palma była najwyższa i najpiękniejsza, tak jak młodzież wrzawska - powiedziała Agnieszka Korczak.
Maria Łabuda, opiekunka grupy z Wrzaw podkreśliła, że młodzieży nie trzeba było namawiać do udziału w wielkanocnym konkursie. Młodzi chętnie się zgłaszali.

Również drugie miejsce przyznano scholi katedralnej w Sandomierzu. Trzecie zajęły ex aequo palmy z parafii pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Sandomierzu oraz z Gimnazjum i Liceum Katolickiego w Stalowej Woli.

Bogata symbolika

W konkursie uczestniczyli również uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu - Dominika Terlecka, Justyna Terlecka i Mateusz Borkowski. Ich palma, choć nieco mniejsza od zwycięskich, także zwracała uwagę.

- Nasza palma zrobiona jest z zawsze zielonego bukszpanu i czerwonych kwiatów z bibuły. Czerwień symbolizuje Mękę Pańską. Jest także akcent wiosenny - wyjaśniła katechetka Agnieszka Strojewska.

Młodzi ludzie uczestniczący w diecezjalnym konkursie i spotkaniu mieli okazję wysłuchać koncertu ewangelizacyjnego w wykonaniu zespołu Full Power Spirit.

Małgorzata Płaza
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto