Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Niesiemy Światło Wolontariatu” w Busku-Zdroju. Nasi harcerze uczą, jak pomagać innym

Adam Ligiecki
Buski wolontariat ma swoją markę. Harcerze organizują również różnego rodzaju imprezy - adresowane i do młodzieży, i do dorosłych.
Buski wolontariat ma swoją markę. Harcerze organizują również różnego rodzaju imprezy - adresowane i do młodzieży, i do dorosłych. ADAM LIGIECKI
„Niesiemy Światło Wolontariatu” to nazwa nowego projektu realizowanego przez buskich harcerzy. Ma on zwiększyć świadomość wagi działań społecznych prowadzonych w ramach wolontariatum w środowiskach młodzieży. Pokazać, że można nie tylko brać - także dawać; pomagać bezinteresownie drugiej osobie.

- Styl życia przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Duża interesowność rodziców w rozwoju osobistym kształtuje dzisiaj wzorce powielane przez ich dzieci. Naszym celem jest pokazanie życia ludzi aktywnych społecznie, radosnych i potrafiących dać coś od siebie. Czerpiących przy tym satysfakcję z niesienia pomocy drugiej osobie - mówi Teresa Leszczyńska, zastępca komendanta Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Busku-Zdroju, koordynator nowego projektu.

To dużej rangi przedsięwzięcie. Projekt realizują harcerze z 3 Buskiej Specjalnościowej Drużyny Wolontariackiej 117 Buskiej Drużyny Wielopoziomowej imienia Juliana Dytkowskiego „Zielone Berety”. Na co dzień są uczniami różnych szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych, Gimnazjum numer 1, Gimnazjum numer 2. Łączy ich entuzjazm i pasja działania. Chęć niesienia bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi.

Główną oś projektu „Niesiemy Światło Wolontariatu” stanowić ma 20-osobowa grupa przeszkolonych harcerzy. W programie działań znajdują się między innymi: promocja wolontariatu, współpraca z przytuliskiem dla zwierząt, przeprowadzenie zbiórki pieniężnej na rzecz buskiego hospicjum, pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym.

- Nasz projekt zwraca uwagę na malejącą aktywność społeczną oraz chęć niesienia pomocy wśród młodzieży. Widać też słabnącą integrację w środowiskach szkolnych. Telefony, laptopy, tablety to urządzenia, które stają się dziś dla wielu młodych ludzi najlepszym przyjacielem - zauważa komendant Teresa Leszczyńska.

Po pierwsze - młodzież; ale nie tylko. Wolontariacki projekt zakłada włączenie do wspólnych działań także nauczycieli, rodziców uczniów i ludzi dobrej woli. Okazji, by ją pokazać na pewno nie zabraknie.

- Chcemy pokazać, że wartością wolontariatu są ludzie, którzy go tworzą - podkreśla z naciskiem Teresa Leszczyńska. - Ważne są nie tylko same działania, ich efekty, ale także współpraca w grupie.

Bazą działań wolontariuszy jest buski Dom Harcerza. Tu odbywają się spotkania, tu również może zgłosić się każdy, kto ma w sobie chęć działania. Zaangażowanie, pomysł, kreatywność - zawsze w cenie.

Buski wolontariat ma swoją markę. Wymierny dowód - to zdobycie Świętokrzyskiego Lauru Wolontariatu w grudniu 2014 roku. Nasi harcerze współpracują też z organizacjami w Kielcach, Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na buskozdroj.naszemiasto.pl Nasze Miasto