Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia świętokrzyska w pigułce. Jak z ograniczonej liczby produktów wyczarować mnóstwo potraw?

Michał Potocki
Dariusz Gdesz/Polska Press grupa
W ramach akcji kulinarnie.naszemiasto.pl piszemy o smakach kuchni z okolic Gór Świętokrzyskich. Tradycyjnie prawie bezmięsnej i bardzo pomysłowej.

Region znajstarszymi górami wPolsce należał zawsze douboższych części kraju. Nie ma tu również tak żyznej gleby jak nawschodzie. Mieszkańcy świetokrzyskiego odzawsze stawiali naziemniaki. Oile zwykle wskazuje się Wielkopolskę, jako obszar, gdzie nastołach królowały potrawy zkartofli, to trzeba pamiętać, że tam chłopi byli zmuszani przez Prusaków doich sadzenia.

Wokolicy Kielc rolnicy uprawiali je natomiast zwłasnej woli. Stąd sporo lokalnych ziemniaczanych potraw, jak np: gołąbki ztartych ziemniaków, kugiel, zmiocarz czy kućmok (rodzaje zapiekanek), placki ziemniaczane, kopytka lub proste ziemniaki zzsiadłym mlekiem.

- Na chłopskich stołach mięso pojawiało się rzadko, dlatego gospodynie wymyślały przeróżne dania głównie z ziemniaków i z tego, co udało uzbierać się w licznych świętokrzyskich lasach - tłumaczy Danuta Ramiączek, przewodniczka świetkorzyska. - Sporo jest więc potraw z grzybami czy jagodami. Potrawy te są może proste, ale ich wykonanie jest czasochłonne.

Charakterystyczna dla województwa świętokrzyskiego jest zalewajka. To zupa na zakwasie z wody, mąki i kawałka chleba. Zakwas służył do zalania gotujących się ziemniaków z dodatkiem innych warzyw, często dorzucano do zalewajki grzyby lub kawałki boczku czy kiełbasy.

Inną popularną w regionie zupą jest zarzucajka, która różni się od zalewajki tym, że gotujące się ziemniaki i warzywa, ewentualnie z dodatkiem wieprzowiny, zarzuca sie kwaszoną kapustą.

- Zupy są bardzo popularne w kuchni świetokrzyskiej - zaznacza Agnieszka Długosz, pochodzaca z Końskich autorka bloga wolnakuchnia.pl. - Zwyczaj spożywania rano ciepłego posiłku był tu szeroko znany i właśnie zupy najczęściej znajdowały się w porannym menu. Zalewajka ma mnóstwo wariacji, a gospodynie wrzucały do niej różne produkty. Chodziło o to, by była rozgrzewająca i kaloryczna.

Poza ziemniakami fundamentem kuchni z regionu są kwaszonki. Króluje tu kapusta oraz ogórki, ale kiszono również czerwone buraki. Są podstawą chociażby czerwonego barszczu, jadanego nie tylko w wigilijny wieczór. Sok z takich buraków pito na przednówku, by uzupełniać witaminy.

Jeśli chodzi o desery, to w świętokrzyskim chętnie wykorzystuje się do ich przygotowania truskawki oraz dynie. Te ostatnie nazywane są tu baniami, stąd placki z nich czy muffiny przyjęły nazwę baniocków.

Przyślij swój przepis i wygraj telefon!

Lubicie gotować? Macie ulubione potrawy? Weźcie udział w konkursie na autorski przepis na danie z Waszego regionu.
Przepis prześlijcie na adres [email protected] do 22.10 do godz. 23.59, w tytule maila wpiszcie „Smaki regionu”. Do wygrania są trzy telefony Nokia Lumia 535. Więcej szczegółów na kulinarnie.naszemiasto.pl

Restauracje serwujące m. in. kuchnię regionalną znajdziecie na PizzaPortal.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto