Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec kolejowy odcięty od centrum Kielc. Mieszkańcy chcą zmian

Agata Kowalczyk
Kielecki dworzec kolejowy jest niedostępny dla osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi w wózkach. W piątek Partia „Razem” zorganizowała konsultacje społeczne w sprawie jego modernizacji.
Kielecki dworzec kolejowy jest niedostępny dla osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi w wózkach. W piątek Partia „Razem” zorganizowała konsultacje społeczne w sprawie jego modernizacji. Aleksander Piekarski
Kielecki dworzec kolejowy jest niedostępny dla osób niepełnosprawnych, starszych czy z dziećmi w wózkach. I nie chodzi tylko o sam budynek, ale także o otoczenie. Pierwszą barierą jest wejście do tunelu. W piątek Partia „Razem” zorganizowała konsultacje społeczne w sprawie modernizacji dworca PKP.

- Dworzec to nie tylko budynek i tory ale także jego otoczenie. Stacja w Kielcach jest odcięta od centrum miasta ulica Żelazną – mówił podczas konsultacji Oskar Styczeń z partii „Razem”. – Ratusz nie kwapi się do zmian więc zorganizowaliśmy konsultacje z mieszkańcami przed wejściem do tunelu. Pytamy o zdanie w konkretnych sprawach i słuchamy propozycji.

Wiele osób opowiedziało się za budową wind w tunelu oraz pochylni przed wejściami do podziemnego przejścia od strony Żelaznej i Mielczarskiego. Chcą też przywrócenia przejścia dla pieszych na poziomie jezdni przez ulicę Żelazną, które zlikwidowano kilka lat temu podczas jej remontu.

Przedstawiciele Partii przygotowali prezentację z udziałem osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku, aby pokazać jak trudno jest się jej wydostać z dworca w Kielcach. – Jestem całkowicie niewidoma i mam problemy z poruszaniem się, więc jeżdżę na wózku – mówiła Teresa Madetko. – Przemieszczam się dzięki pomocy męża. Bez niego nie dałabym rady wydostać się z dworca. Opuszczenie pociągu i dotarcie na drugą stronę ulicy Żelaznej zajęło nam około 25 minut.

Zbigniew Madetko, mąż pani Teresy dodał, że w innych miastach dworce i ich otoczenie jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. - Zapraszam do Miechowa, 15 tysięcznego miasteczka. Na dworcu są windy i pochylnie, osoba na wózku może przemieszczać się sama - dodał.

Przy dworcu kolejowym w Kielcach brakuje też przystanku autobusowego. Aby dostać się do niego z peronu numer 2 trzeba przejść 880 metrów na ulicę Czarnowską, po drodze pokonując schody w tunelu. - To jest trudna trasa dla osób starszych, z walizkami czy z dziećmi w wózkach- dodał Paweł Słowik z Partii „Razem”. Postulujemy o przywrócenie przejścia dla pieszych przez jezdnię oraz budowę zatoki autobusowej koło wejścia do tunelu.

- Kielce są jednym dużym miastem, w którym dworzec kolejowy nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – stwierdził Oskar Styczeń.

Mieszkańcy mieli też kilka swoich propozycji usprawnienia funkcjonowania dworca. – Proponują łatwiejszy dostęp do informacji o rozkładach jazdy pociągów i autobusów. Na dworcu kolejowym powinny być wyświetlane godziny odjazdu autobusów, a na autobusowym pociągów – dodał Oskar Styczeń. – Pasażerowie oczekują uruchomienia zegara znajdującego się na budynku dworca PKP, który jest nieczynny od kilku lat, ponieważ się popsuł. Uważają, że toaleta na dworcu powinna być darmowa.

W czasie tych konsultacji mieszkańcy powiedzieli „nie” powieszeniu dużego bilbordu z reklamami na ścianie zmodernizowanego dworca, a taki zamiar mają Polskie Koleje Państwowe.

- Wszystkie uwagi spiszemy i przekażemy władzom Kielc jeszcze w maju - zapowiedzieli przedstawiciele Partii „Razem”.

Tych aut lepiej nie kupujcie. Albo już szukajcie mechanika

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto