Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny rozpoczęty

Na Tablicy
natablicy.pl
Tradycyjnie już testy gimnazjalistów rozpoczną się od części humanistycznej - 12 kwietnia. Kolejne dwa dni to część matematyczno - przyrodnicza i język obcy nowożytny.

Pierwszy egzamin gimnazjaliści napisali w 2002 roku. Od tego czasu nauczyciele i uczniowie zdążyli już się przyzwyczaić do jego formy i sposobu przeprowadzania, co dziewięć lat temu - mimo wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - pozostawało zagadką.

Do egzaminu gimnazjalnego musi przystąpić każdy uczeń kończący gimnazjum. Gdyby zdarzyło się jednak, że ktoś nie napisze testów, w następnym roku szkolnym musi powtarzać ostatnią klasę i na jej koniec przystąpić do egzaminu. Wyniki nie mają wpływu na ukończenie gimnazjum, ale już na dostanie się do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej - tak.

Do testów mogą nie przystępować uczniowie niepełnosprawni, którzy najprawdopodobniej nie podejmą dalszej nauki. Gimnazjaliści, którzy z przyczyn losowych (choroba, nagły wyjazd) nie mogą pisać egzaminu w kwietniu, mają wyznaczony dodatkowy termin na 6,7 i 9 czerwca br. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim są zwolnieni z tej części egzaminu, której konkurs czy olimpiada dotyczyły.

Na egzaminie uczniowie mogą się spodziewać tego, co zostało określone w tzw. standardach wymagań egzaminacyjnych - są takie same dla wszystkich uczniów w Polsce.

I tak w części humanistycznej znajdą się pytania głównie z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki. Druga część sprawdzi wiadomości i umiejętności uczniów z matematyki, biologii, geografii, chemii oraz fizyki i astronomii. Natomiast w części trzeciej zostaną zweryfikowane umiejętności posługiwania się językiem obcym - angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim lub włoskim - w zależności od tego, który język jest obowiązkowy w szkole.

Zarówno pierwsza, jak i druga część egzaminu trwają po 120 minut, a trzecia 90 minut. Z każdej części egzaminu gimnazjalista może otrzymać maksymalnie 50 punktów, a jego wynik nie jest wpisywany na świadectwie ukończenia gimnazjum. Prace uczniów są sprawdzane i oceniane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów. Ci zaś powoływani są przez dyrektora danej okręgowej komisji egzaminacyjnej i nie mogą sprawdzać prac uczniów ze szkoły, w której są zatrudnieni.

Gdyby uczeń miał wątpliwości co do wyników zdawanych przez siebie testów, on lub jego rodzice mogą poprosić o udostępnienie pracy. Jednak odbędzie się to w miejscu i czasie wskazanym przez OKE.

Nasz serwis szkolny - natablicy.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Egzamin gimnazjalny rozpoczęty - świętokrzyskie Nasze Miasto

Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto